اسکرابر چیست |طراحی و تولید انواع اسکرابر های مرطوب

۱۳۹۵/۰۴/۲۰

اسکرابر چیست: (صنایع ابتکار صنعت ایرانیان.E.S.I).
اسکرابرهای مرطوب، سیستم های کنترل کننده ذرات گرد و غبار در هوا (ذرات معلق PM) هستند که به تماس مستقیم و غیرقابل بازگشت یک مایع (قطرات، کف یا حباب ها) به ذرات معلق، متکی می باشند. سپس مایع به راحتی، به همراه ذرات گرد و غبار در هوا (ذرات معلق PM) جمع آوری می شود. این محصولات با تنظیمات متفاوت زیادی و برای کاربردهای بسیار ویژه طراحی می شوند. اسکرابرهای مرطوب به طور کلی با در نظر گرفتن روشی که برای ایجاد تماس میان مایع و ذرات معلق گرد وغبار به کار می رود، برای مثال اسپری، بستر آکنده و صفحه، طبقه بندی می شوند. این ادوات اغلب کم انرژی، متوسط یا پر انرژی توصیف می شوند که در آن انرژی زمانی تعریف می شود که فشار در طول  کاهش می یابد. این بخش، به اصول ساده ی عملیاتی، طراحی ها، راندمان جمع آوری، کارایی و هزینه های مدل های مرطوب، می پردازد.
اسکرابرهای مرطوب، در مقایسه با سایر سیستم های کنترل کننده ذرات معلق، دارای مزایای مهمی می باشند؛ زیرا می توانند ذرات و مواد منفجره و قابل اشتعال و همچنین آلاینده های گازی و غبار یا بخار را بدون هیچ خطری جمع آوری کنند.در انواع اسکرابر همچنین می توانند جریان های داغ گاز را خنک کنند و البته علاوه بر مزایا، دارای یک سری معایب می باشند. برای مثال، اسکرابرها در معرض خطر خردگی و انجماد هستند. به علاوه، استفاده از آن ها ممکن است منجر به مشکلات آلودگی آب و مواد زائد جامد شود. هرچند می توان با یک طراحی مناسب، این معایب را به حداقل رساند یا از وقوع آن ها پیشگیری کرد.

انواع اسکرابرهای مرطوب
انواع بسیار گوناگونی از مدل های مرطوب وجود دارد که یا به صورت تجاری موجود می باشند و یا قابل سفارش هستند. در حالی که همه ی اسکرابرهای مرطوب تا حدودی شبیه به هم هستند، روش های متمایز بسیار زیادی برای استفاده از مایع به منظور تحقق جمع آوری ذرات وجود دارد. اسکرابرهای مرطوب معمولا بر طبق روشی که باعث تماس گاز و مایع می شود، طبقه بندی می شوند
برج های اسپری
برج های اسپری، اسکرابرهای مرطوب بسیار ساده و کم انرژی می باشند. در تولید اسکرابر، جریان گاز مملو از ذرات برای اولین بار وارد محفظه می شود و در آنجا توسط نازل (دهانه) اسپری با قطرات مایع برخورد می کند. این محصولات، همچنین به عنوان اسکرابرهای اسپری از پیش شکل گرفته شناخته شده اند زیرا مایع پیش از تماس با جریان گاز، به شکل قطرات در می آید. اندازه ی قطرات که توسط نازل های اسپری تولید شده، جهت به حداکثر رساندن تماس ذرات-مایع کنترل و در نتیجه، بهبود جمع آوری  می شود.
انواع رایج محفظه های اسپری، برج های اسپری و اتاقک های سیکلونیک می باشند. برج های اسپری، محفظه های استوانه ای یا مستطیل شکل هیتند که می توان آن ها را به صورت افقی یا عمودی نصب کرد. در برج های عمودی، جریان گاز از طریق محفظه به سمت بالا جریان پیدا کرده و با مجموعه های متفاوتی از نازل های اسپری که قطرات ریز مایع را تولید می کنند، رو به رو می شوند. یک بخارگیر در بالای برج اسپری، قطرات ریز مایع و ذرات معلق مرطوب شده را از جریان خروجی گاز حذف می کند. مایع شستشو و ذرات معلق مرطوب شده نیز از پایین برج به شکل آبکی تخلیه می شود. محفظه های افقی اسپری به همان شکل عمل می کنند، مگر زمانی که گاز به صورت افقی از داخل دستگاه جریان پیدا می کند. یک برج اسپری معمولی در شکل ۵٫۴٫۱ نشان داده شده است.
محفظه ی اسپری سیکلونیک مشابه یک برج اسپری با یک تفاوت عمده می باشد. جریان گاز به منظور تولید حرکت سیکلونیک در داخل محفظه وارد می شود. این حرکت منجر به سرعت بالا گاز، جداشدن موثرتر ذرات و قطرات ریز و بهره وری بالاتر مجموعه می شود. ورودی مماس یا turning vanes، از وسایل رایج برای القا یا تحریک حرکت سیکلونیک هستند. شکل ۲-۵٫۴ نمونه ای از یک محفظه ی اسپری سیکلونیک را فراهم می کند.


طراحی و تولید اسکرابرهای بسترآکنده
اسکرابرهای بسترآکنده شامل یک محفظه حاوی لایه هایی از مواد بسته بندی به اشکال مختلف نظیر حلقه ها ی راشینگ، مارپیچ یا فنری، berl saddles می باشد که سطح بزرگی برای تماس ذرات-مایع فراهم می کند. این ها و سایر انواع بسته بندی در شکل ۵٫۴٫۳ نشان داده شده اند. بسته بندی توسط نگهدارنده های سیم مش نگه داشته شده و توسط یک صفحه در نزدیکی پایین اسکرابر نگه داشته شده اند. مایع اسکرابری به طور یکنواختی در بالای بسته بندی قرار گرفته و از طریق بستر به سمت پایین جریان پیدا می کند. مایع بسته بندی را پوشانده و فیلم نازکی تشکیل می دهد. در طرح حای افقی، جریان گاز به سمت بالای محفظه جریان پیدا می کند (مخالف جریان مایع). برخی بسترهای بسته بندی شده به صورت عمودی برای جریان گاز در عرض بسته بندی طراحی شده است (جریان مخالف).
در اسکراب های مرطوب یا اسکرابرهای، جریان گاز برای دنبال کردن یک مسیر مستقیم از طریق بسته بندی، که در طول آن بیشتر ذرات معلق تاثیر می گذارد، هدایت می شود. مایعی که بر روی بسته بندی است، ذرات معلق را جمع آوری کرده و به در داخل محفظه به سمت زهکشی در پایین برج جریان پیدامی کند. بخارگیر معمولا در بالا و بعد از بسته بندی و موجودی مایع اسکرابر قرار می گیرد. هر نوع مایع اسکرابر و ذرات معلق مرطوب شده که در جریان خروجی گاز قرار می گیرد توسط بخارگیر حذف شده و از طریق طراحی و تولید اسکرابر بسترآکنده، به زهکشی بازمی گردد. یک اسکرابر بسترآکنده ی معمولی در شکل ۴-۵٫۴ نشان داده شده است.
در یک مدل  بسترآکنده، تجمع زیاد ذرات معلق ممکن است بستر را مسدود کند؛ در نتیجه به محدودیت این دستگاه ها با loadingهای نسبتا کم غبار می انجامد. اتصال به عنوان یک مشکل جدی برای اسکرابرهای بسترآکنده می باشد، زیرا دسترسی به بسته بندی و تمیز کردن آن در مقایسه با سایر طراحی های  دشوار است. اسکرابرهای بسترآکنده ای موجود هستند که با پلاستیک های نیم دایره با چگالی کم بسته بندی شده اند و آزادانه در بستر بسته بندی حرکت می کنند. این اسکرابرها، به دلیل افزایش حرکت مواد بسته بندی کمتر در معرض خطر اتصال قرار دارد. به طور کلی، اسکرابرهای بسترآکنده ای به دلیل الزامات زیاد تعمیر و نگهداری برای کنترل ذرات معلق، در مقایسه با مدل ذرات برای مدل های گاز مناسب تر هستند.

 

 

از دیگر مقالات سایت دیدن نمایید :

پکینگ ,انواع پکینگ ,پکینگ برج خنک کننده ,برج ابارا ,نصب و راه اندازی انواع برج خنک کننده ,برج خنک کننده مدار بسته ,تولید برج خنک کننده ,برج خنک کننده فایبرگلاس ,قطعات برج خنک کننده  ,تعمیرات برج خنک کننده ,برج خنك كننده  ,طراحی برج خنک کننده ,برج خنک کننده ,نازل برج خنک کننده ,برج خنک کننده فایبر گلاسی ,برج های خنک کن ,انواع برج خنک کن ,برج خنک کن  ,انواع برج خنک کننده  ,برج خنك كن ,برج خنک کننده آب ,برجهای خنک کن ,تولید برج خنک کننده ,خرید برج خنک کننده ,برج خنک کننده ,تعمیرات برج خنک کننده ,طراحی برج خنک کننده ,انواع برج خنک کن ,قیمت برج خنک کننده ,برج خنک کننده فایبر گلاس,برج خنک کن , قیمت برج خنک کننده

  کلمات کلیدی :
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :